Pressmeddelande

Fortsatt positiv utveckling för dagligvaruhandeln under slutet av året

Försäljningen i dagligvaruhandeln ökade med 3,0 procent under december 2024, jämfört med samma månad 2023, enligt branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandels Dagligvaruindex.

Inflationen för livsmedel och alkoholfria drycker uppgick i december till 1,7 procent enligt SCB:s Konsumentprisindex. Det gör att den prisjusterade försäljningsutvecklingen i dagligvaruhandeln kan estimeras till 1,3 procent. Kalendereffekten för december beräknas till -0,9 procent. Justerat för både inflation och kalenderkorrigering estimeras försäljningsutvecklingen under månaden till 2,2 procent.

Julen är en av årets viktigaste försäljningsperioder för dagligvaruhandeln och under december upplevde branschen en fortsatt stabil tillväxt. Den positiva utvecklingen drevs främst av butiksförsäljningen, då konsumenterna i hög grad valde att köpa sin julmat i fysiska butiker, säger Karin Brynell, vd på Svensk Dagligvaruhandel.

Försäljningsutvecklingen i butik uppgick i december till 3,1 procent jämfört med samma månad i fjol. Försäljningen i e-handeln ökade med 0,3 procent. Hemleverans minskade med 1,5 procent och upphämtning i butik ökade med 2,6 procent. E-handelns andel av dagligvaruförsäljningen uppgick i december till 3,9 procent.

Den totala försäljningsutvecklingen under årets fjärde kvartal uppgick till 4,3 procent, jämfört med samma kvartal föregående år. Försäljningsutvecklingen ökade med 4,3 procent i fysisk butik och med 3,5 procent i e-handeln.

Inflationen har under året varit avtagande och denna trend fortsatte även under det fjärde kvartalet. Detta har i kombination med Riksbankens räntesänkningar lett till att hushållens köpkraft långsamt har börjat stärkas, vilket avspeglar sig i att vi återigen upplever volymtillväxt i dagligvaruhandeln, avslutar Karin Brynell.

Kalendereffekten beräknas till 0,2 procent för det fjärde kvartalet och den kalenderkorrigerade försäljningsutvecklingen uppgick därmed till 4,1 procent.

Q4 2024 December 2024
Total försäljning 4,3% 3,0%
Butiksförsäljning 4,3% 3,1%
E-handelsförsäljning 3,5% 0,3%
E-handel med hemleverans 0,7% -1,5%
E-handel med upphämtning i butik 7,2% 2,6%
E-handelsandel 4,2% 3,9%

Försäljningsutveckling jämfört med samma period föregående år.

Dagligvaruindex Årsrapport 2024 publiceras 31 januari. Dagligvaruindex för januari publiceras 20 februari.

För ytterligare frågor kontakta:
Karin Brynell, vd Svensk Dagligvaruhandel, 070-975 80 85
Cecilia Anneling, kommunikationschef Svensk Dagligvaruhandel, 070-840 52 63