Kommentar på riksdagsdebatt om matpriser den 6 maj 2025

Tisdagen den 6 maj 2025 hölls en särskild debatt i Sveriges riksdag om matpriserna, på initiativ av Vänsterpartiet.
Svensk Dagligvaruhandel har följande kommentar:
Vi vet att frågan om matpriser engagerar många, inte minst de konsumenter som fortsatt upplever en tuff ekonomisk situation och svagare köpkraft. Därför välkomnar vi gårdagens debatt i riksdagen. Samtidigt kan vi konstatera att det saknas en politisk samsyn kring orsakerna bakom de stigande livsmedelspriserna, trots att det är så tydligt att utvecklingen varit identisk i hela Europa. Men även om faktorerna bakom stigande matpriser är globala, finns det betydande nationella hinder som politiken kan påverka för att sänka de ökade kostnaderna i livsmedelskedjan.
Svensk Dagligvaruhandel har tidigare presenterat fyra konkreta förslag som skulle kunna dämpa prisökningen på matpriser framåt – politiska åtgärder som skulle kunna göra skillnad genom att stärka konkurrensen, minska företagens kostnader och i förlängningen leda till lägre matpriser för konsumenterna.
Våra förslag är:
- Förenkla etableringen av nya livsmedelsbutiker – för ökad konkurrens och bättre priser för konsumenterna.
- Sänka arbetsgivaravgiften för unga – för att minska kostnaderna för företagen och skapa fler jobb.
- Stoppa Sveriges överimplementering av EU-regler – för att minska onödiga kostnader som drabbar livsmedelskedjan.
- Minska företagens kostnader för tillsyn och regleringar – för att skapa en mer effektiv och konkurrenskraftig marknad.
Läs mer om våra förslag här: Dagligvaruhandelns 4 förslag för sänkta matpriser
(Foto: Anders Wiklund/TT)